Світязь

Мальовниче оз.Світязь

 

Сві́тязь (Сви́тязьСвітязьке озеро) — найглибше озеро в Україні. Розташоване в межах Шацького районуВолинської області. Належить до групи Шацьких озер, що на території Шацького національного природного парку, на Волинському Поліссі.

Світязь
На березі озера
На березі озера
Координати 51°29′49″ пн. ш. 23°50′20″ сх. д.Координати51°29′49″ пн. ш. 23°50′20″ сх. д.
Розташування
Розташування Полісся
Волинська область Волинська область
Шацький район
Прибережні країни Україна Україна
Група озер Шацькі озера
Розміри
Площа поверхні, км2 27,5 км²
Середня глибина, м 7,2 м
Довжина, км 7,8 км
Ширина, км 4,1 км
Берегова лінія 30 км
Об'єм, км3 180 млн м³
Площа басейну 112 км²
Інше
Міста та поселення с. Світязь; смт Шацьк; с.Пульмо

 

 

 

Географія

Світязь розташований у північно-західній частині Волинської області, на північ від села Світязь. Довжина озера 7,8 км, ширина 4,1 км. Площа 27,5 км², найбільша глибина 58,4 м, середня глибина — 7,2 м, прибережна смуга мілководна[1].

Прозорість води 3—5,4 м (іноді до 8 м). Пересічна мінералізація води 0,18 г/л. Верхні шари води влітку прогріваються до 20 °C і більше, на глибині (15—17 м) температура постійна і становить 9 °C. Взимку озеро замерзає.

У Світязі зберігається досить висока якість води, оскільки поряд немає значних джерел забруднення вод, а статус національного природного парку сприяє охороні вод.

На озері є острів площею до 7 гектарів. Через канал Світязь з'єднаний з озером Луки (на півночі) та іншими озерами.

Природні умови

Берегова лінія протяжністю понад 30 км заросла комишамиочеретом та осокою. Поблизу берегів вода частково вкрита ряскою й лататтям. Самі береги окреслені нечітко — піски, крейдяний мергель і вапняки надають їм своєрідності й неповторності. Сосни з березами, грабами, дубами подекуди підступають до самої води. Вздовж берегів іноді трапляються галька і валуни, окремі ділянки заболочені. Є затоки — найбільші Бужня і Лука.

Озеро багате бентосом, рибою (вугорлящокуньщукасом), водоплавними птахами; умови сприяють розведенню хутрового звіра.

На Світязі випадає за рік у середньому 543 мм опадів. Найдощливішого 1974 року тут випало 843,6 мм опадів.[2]Живиться Світязь переважно підземними та атмосферними водами.

Походження

Серед учених немає єдиної думки щодо походження Світязя та інших Шацьких озер. Одні вважають, що після відступу Дніпровського льодовика понад 10 тис. років тому на Поліссі утворилося величезне водоймище. Льодовик з півночі підпирав його, не давши воді стікати вниз. Озера вважаються реліктами, тобто залишками цього гігантського водоймища, западини якої з часом поглибилися вимиванням вапняків підземними потоками. Інші учені твердять, що озера мають виключно карстове походження. А поява глибоких западин, за цим припущенням, пов'язана з підняттям і опусканням окремих тектонічних блоків.

Туризм

Шацькі озера, зокрема Світязь, приваблюють чимало туристів, які розміщуються переважно в котеджах і пансіонатах, збудованих навколо озера поблизу сіл (СвітязьШацькПульмо), а також у приватних секторах, які користуються великою популярністю. Ширина пляжів від 5 до 50—60 м.

Цікаві факти

 

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Надішліть нам лист...